Uloga središnjih banaka u utjecaju na cijene zlata

banaka u utjecaju na cijene zlata

Kao vodeći svjetski plemeniti metal, zlato je ključna komponenta portfelja mnogih središnjih banaka. Zapravo, gotovo 80% središnjih banaka su neto kupci metala na godišnjoj razini. Ove institucije cijene zlato kao način diversifikacije svojih međunarodnih rezervi od imovine poput američkih državnih obveznica i dolara, istovremeno pružajući učinkovitu zaštitu od inflacije.

Središnje banke zadužene su za upravljanje ravnotežom financijskih tržišta u svojim zemljama, a to izravno utječe na cena zlata. Federalne rezerve, najistaknutija svjetska središnja banka, poznata je po svojoj sposobnosti kontroliranja tržišnih cijena putem monetarne politike i manipulacije kamatnim stopama. To zauzvrat utječe na investicijsku imovinu uključujući zlato.

Cijenu zlata određuju različiti čimbenici, od ponude i potražnje, do raspoloženja ulagača, vijesti i više. Ipak, primarni faktor je monetarna politika. Središnje banke imaju mogućnost utjecati na cijenu zlata različitim metodama, uključujući kvantitativno popuštanje, politike negativnih kamatnih stopa i drugo. Ovi napori su osmišljeni za poticanje gospodarstva, povećanje zaposlenosti i smanjenje razine državnog duga. Oni mogu imati dramatičan učinak na cijenu zlata u kratkom roku.

Uloga središnjih banaka u utjecaju na cijene zlata

Drugi važan faktor je stanje globalnog financijskog sustava. Kada su globalna tržišta vrlo nestabilna, ulagači traže sigurna utočišta poput zlata, koje se s vremenom pokazalo kao stabilan oblik novca. Ako je globalni financijski sustav nestabilan, to može dovesti do rasprodaje roba i pada cijene zlata.

Kao rezultat toga, cijena zlata može rasti u vremenima ekonomske nesigurnosti i političke nestabilnosti. To je također dobra zaštita od volatilnosti drugih klasa imovine, kao što su dionice i obveznice.

Kada je riječ o dugoročnim trendovima, cijena zlata uvelike je uvjetovana inflacijom i inflatornim očekivanjima. Međutim, od 2001. godine niska inflacija nadoknađena je rekordno niskim dugoročnim realnim kamatnim stopama i pesimizmom u pogledu budućih gospodarskih aktivnosti. Ti su čimbenici u biti poništili učinke niske inflacije na cijenu zlata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *